Login
Get your free website from Spanglefish

Results 2021

1485 Tri Club members: to ensure your results appear here, let the results collater (Steve Robinson) know which events you have competed in. Your results will then be obtained from the race organisers website. Steve can be contacted via the club Facebook page.

Best 5 results of the calendar year count. Multi-sport events only. At least 1 of the 5 must be a triathlon (otherwise a maximum of 4 results are totalled). Maximum of 2 'Go Tri' events per year, Except TriStar Members. Your points are based on your finishing time compared to the finishing time of the person in the 25th percentile place in your age group (25% place = 100 points). Age group categories are as published by the race organiser. If you enter an event but DNS=0 points. If you start an event but DNF=50 points. 75 Points minimum for finishing event. Age group win=105 points minimum.

League Formula Here      

...........................................

Position Member Events Points
1 David Lawrie 5/5 567
2 Linda Whitelegg 5/5 558
3 Mark Frost 5/5 535
4 Stuart Hughes 5/5 (2 GoTri) 520
5 Chris Minto 5/5 510
6 Ash Norman 5/5 507
7 Mike Walters 5/5 (2 GoTri) 502
8 Adam Zavalis 5/5 (1GoTri) 489
9 Kelsie Johnson 5/5 435
10 Steve Robinson 5/5 429
11 Gracie-Rose Walters 4/5 422
12 Ann Dale 5/5 419
13 Karen Garlick 4/5 406
14 Eadie-May Walters 4/5  (4 GoTri) TriStar 397
15 Ian Wileman 5/5 390
16 Kerry Bonham 4/5 394
17 Stacy Robinson 4/5 392
18= Adam Walker 4/5 385
18= Kalpita Kholia 5/5 (2GoTri) 385
19 Alan Morris 3/5 (2 GoTri) 304
20 Jane Farmer 3/5 (2 GoTri) 301
21 Jill Morris 3/5 (2GoTri) 290
22 Alex Fern 3/5 (2GoTri) 279
23 Pete Winchester 3/5 277
24 Neil Sorrell 3/5 260
25 Kim Sayers 3/5 225
26 Chloe Brown 2/5 (2GoTri) 210
27 James Goode 2/5 (1GoTri) 169
28= Bruce Cornfoot 2/5 162
28= Mark Nixon 2/5 (1 GoTri) 162
29 Rob Gell 2/5 150
30 Marc Stait 1/5 (1GoTri) 118
31 Gemma Phillips 1/5 (GoTri) 105
32 Sadie Walker 1/5 103
33 David Highton 1/5 94
34 Steve Hatcher 1/5 (1GoTri) 93
35 Paul Raynor 1/5 83

 

7th Apr 2021 Mallory Duathlon GoTri Finish Points
Mike Walters 31.18 M Age Group 45/49 93
Mark Frost 31.45 M Age Group Win 50/54 1/1 105
Alan Morris 32.12 Age Group Win 60/64 1/1 105
Stacy Robinson 38.18 FM Age Group Win  35/39  1/1 105
Karen Garlick 38.39 FM Age Group Win 50/54 1/2 105
Jane Farmer 38.55 FM Age Group Win 55/59 1/1 105
Kerry Bonham 39.28 FM Age Group Win 40/44 1/2 105
Ann Dale  41.54 FM Age Group 50/54  88
Jill Morris 43.08 FM Age Group Win 60/64 1/1 105

 

5th May Mallory Park GoTri  Finish Points
Mark Stait 27.19 M Age Group Win 35/39 1/3 118
Stuart Hughes  28.00 M Age Group Win 45/49 1/5 105
Mike Walters  30.04 M Age Group 45/49 98
Alan Morris 30.46 M Age Group Win 60/64 1/1 105
Mark Frost  29.44 M Age Group Win 50/54 1/4 105
Steve Hatcher 31.45 M Age Group 50/54 93
James Goode 32.00 M Age Group 40/44 92
Mark Nixon 35.39 M Age Group 55/59 80
Alex Fern 31.05 M Age Group 25/29 95
Gracie-Rose Walters 29.29 FM Age Group Win 15/16 1/1 119
Gemma Phillips 34.51 FM Age Group Win 30/34 1/1 105
karen Garlick  37.09 FM Age Group Win 50/54 1/2 105
Jane Farmer 37.20 FM Age Group Win 55/59 1/1 105
Stacy Robinson  37.22 FM  Age Group 35/39 91
Kerry Bonham 37.37 FM Age Group Win 40/44 105
Chloe Brown 39.36 FM Age Group Win 25/29 105
Ann Dale  40.46 FM Age Group 50/54 81
Jill Morris 41.44 FM Age Group Wim 60/64 105
Kalpita Kholia 44.46 FM Age Group 45/49 75

 

23rd May 2021 East Leake Tri Finish Points
David Lawrie 1.05.21 M 3rd Age Group 50/59 114
Ash Norman 1.07.34 M 10th Age Group 30/39 100
Neil Sorrell 1.07.50 M 6th Age Group  40/49  112
Adam Walker 1.08.15 M 9th Age Group 20/29  88
Mark Frost 1.12.47 M 7thAge Group 50/59 99
Mike Walters  1.12.45 M 18th Age Group 40/49 105
Alan Morris  1.24.15 M 7th Age Group 60/69 96
Rob Gell 1.41.50 M 36th Age Group 50/59 75
Gracie Rose Walters 1.16.21 F 2nd Age Group 15/16 100
Kerry Bonham 1.29.56 F 18th Age Group 40/49 90
Stacy Robinson 1.35.58 F 19th Age Group 30/39 80
Ann Dale 1.39.59 F 14th Age Group 50/59 78
Jill Morris  1.48.47 F 7th Age Group 60/69 80
Kim Sayers  2.01.33 F 30th Age Group 40/49 75
       

 

23rd May Cotswold Sprint Tri Finish Points
Ian Wileman 1hr.31.59 M 2nd Age Group 65/69  2/2 75

 

  2nd June  Mallory GoTri Duathlon  Finish   Points
Kerry Bonham  36.14 1st A/G 40/49 105
Alex Fern  30.01 2nd A/G 25/29 99
2nd June  Mallory GoTri Triathlon FInish Points
Gracie Rose Walters 31.19 2nd A/G 15/16 99
       

 

6th June Cotswold 113 Triathlon Finish Points
Stuart Hughes 4hrs.58.13 M 103/348 A/G 45/49  99
Mike Walters 5hrs.26.10 M 198/348 A/G 45/49 88
Mark Frost  5hrs.41.28 M 62/118 A/G 50/54 99
James Goode  5hrs.52.01 M 271/348 A/G 40/44 77
Pete Winchester 5hrs.59.24 M 86/118 A/G 50/54 95
Ann Dale 7hrs.14.01 F 52/60 A/G 50/54 78
Steve Robinson Swim 45.02 Bike 3.25.58: M A/G 60/64 50

 

June 13th Eaton Dorney Standard Distance Finish Points
Adam Walker 2hrs 19.17 M 11/58 A/G 20/29 101

 

June 13th  Staughton Harold Sprint Triathlon Finish Points
Adam Zavalis 1hr.40.49 M 18/30 A/G 40/49 92
Ian Wileman 2hrs.06.31 M 30/31 A/G 30/39 75

 

20th June Outlaw Half Finish Points
Linda Whitelegg 6hr.08.00 F 3/18 A/G 55/59 106
Chris Minto 5hr.41.40 M 78/156 A/G 50/54 92
Neil Sorrell 5hr.48.08 M 94/166 A/G 45/49 98
Kim Sayers 9hr.10.52 F 40/49 A/G 45/49 75
Kelsie Johnson 6h.32.00 F 19/21 A/G 25/29 75

 

July 4th Sywell Sprint Tri Finish Points
Ash Norman 1hr.02.24 M 3/15 A/G 30/39 103
Ian Wileman 1hr.33.04 M 4/5 A/G 60/69 75

 

3rd July Triathlon X Finish Points
David Lawrie 9hr.14.14 M 8/14 A/G 50/59 85
Neil Sorrell DNF M A/G 40/49 50

 

7th July Mallory GoTri Duathlon Finish Points
MarkFrost 29.26 1st A/G 50/54 139
Eadie May Walters 40.40  TriStar 1st A/G 11/12 105
Alex Fern 30.17 1st A/G 25/29 105

 

7th July Mallory GoTri Triathlon Finish points
Gracie Rose Walters 29.19  1st A/G 15/15 105
Kelsie Johnson 31.28 1st A/G 25/28 108
Stacy Robinson 37.40 1st A/G 35/39 112
Karen Garlick 38.52 1st A/G 50/54 105
Ann Dale 38.59  2nd A/G 50/54 100
Kerry Bonham 34.38 2nd A/G 40/44 95
David Lawrie 25.57 1st A/G 50/59 105
Stuart Hughes 30.34 1st A/G 45/49 113
Steven Robinson 38.46 2nd A/G 60/64 94

 

Holkham Half Tri 4th July Finish Points
Linda Whitelegg 7th A/G 55/59 6.09.6 100
Chris Minto 60th A/G 50/54 5.47.49 104

 

Race Rapid Sprint Tri 18th July Finish Points
Kelsie Johnson 12th A/G 25/29 1.22.48 84

 

Cotswold Standard Triathlon 24th July Finish Points
 Linda Whitelegg 109th 1st A/G 55/59  2.45.05 107
Chris Minto 47th  6th A/G 50/54 2.28.26 99

 

Locko Park Sprint Tri & Aquabike 25th July Finish Points
Kalpita Kholia 154th  19th A/G 40/49 2.12.05 75
Adam Zavalis  64th 18th A/G 40/49 1.29.07 95
Stuart Hughes 39th  6th A/G 40/49 1.23.15 102
Mark Nixon 108th 24th A/G 50/59 1.40.33 82
Steve Robinson (Aquabike)  2nd 1st A/G 60/69 1.10.31 105

 

Outlaw Triathlon Nottingham 25th July Finish Points
Kim Sayers (Swim Only) 40/49 A/G DNF 75
Mike Walters 511th 92nd 45/49 A/G 12.52.11 92
Paul Raynor 862nd 42nd 55/59 A/G  14.42.24 83
Mark Frost 507th 52nd 50/54 A/G  12.51.39 93

 

Mallory GoTri Duathlon 5th August Finish Points
Alex Fern 1st  A/G 25/29 31.07 105
Jane Farmer 2nd A/G 55/59 36.48 90
Eadie-May Walters 3rd A/G 9/11 TriStar 39.01 82

 

Mallory GoTri Triathlon 5th August Finish Points
Kerry Bonham A/G 40/44 34.26 80
Kalpita Kholia A/G 45/49 42.23 75
Stacy Robinson A/G 35/39 34.39 80
Gracie-Rose Walters A/G 15/16 27.13 100
Karen Garlick A/G 50/54 35.07 94
Chloe Brown A/G 25/29 43.06 75
Mike Walters 1st A/G 45/49 28.30 105
Adam Zavalis  2nd A/G 45/49 28.50 99
Steve Robinson 1st A/G 60/64 37.26 105

 

On the Edge Sprint Tri 8th August Finish Points
Ash Norman 8th/31 A/G 30/39 1.13.56 100
Ian Wileman 8th /13 A/G 60/69 1.44.14 77

 

Ashbourne Tri 22nd August Finish Points
Kalpita Kholia 32nd/34 A/G 40/49 1.41.54 82 
AdamZavalis  16th/39 A/G 40/49 1.10.06 105
Adam Walker 7th/17 A/G 20/29 1.03.40 100

 

Mallory Park GoTri September 1st Finish Points
Kelsie Johnson A/G 25/29 DNF 50
Stacy Robinson 1st A/G 35/39 35.05 105
Karen Garlick 2nd A/G 50/54 35.18 85
Kerry Bonham 1st A/G 40/45 35.32 105
Chloe Brown 1st A/G 25/29 43.09 105
Steven Robinson 1st A/G 60/64 37.31 105

 

Mallory Park GoTri Duathlon September 1st Finish Points
Eadie-May Walters 1st A/G 11/12 TriStar 41.11 105
Mark Frost 1st A/G 50/54 29.38 105
Mike Walters 3rd A/G 45/49 34.37 75

 

Bosworth Sprint Tri Sept 5th Finish Points
Ash Norman 8th Cat AG Open 1.16.22 98
Adam Zavalis 16th Cat AG Open 1.30.44 79
Bruce Cornfoot 26th Cat AG  Open 1.40.08 75
Bosworth Standard Tri Sept 5th Finish Points
Linda Whitelegg 1st AG Cat Vet 3.04.57 131
Chris Minto 11th AG Cat Vet 2.49.23 99
Pete Winchester 24th AG Cat Vet 3.18.38 81
Bosworth Middle Distance Tri Sept 5th Finish Points
Mike Walters 9th AG Vet 6.24.46 75

 

Vitruvian Middle Distance Tri 11th Sept Finish Points
Kelsie Johnson 5th AG Cat 25/29 6.09.03 79

 

Blenheim Sprint Tri 12th Sept Finish Points
Karen Garlick 46th AG Cat 50/54 1.49.40 104

 

St Neots Sprint Tri 12th Sept Finish Points
Ian Wileman 3rd AG 60/69 1.55.55 88

 

Derby Sprint Tri 19th Sept Finish Points
Adam Zavalis 9th AG 45/49 1.11.02 96
Ash Norman 3rd AG 35/39 1.03.19 106

 

Grafham Water Standard Tri 19th Sept Finish Points
Linda Whitelegg 1st AG 55/59 2.39.11 105
Chris Minto 4th AG 50/54 2.27.43 100

 

Minehead Sprint Triathlon 26th Sept Finish Points
David Highton AG 60/69 1.38.33 94

 

Outlaw X Triathlon 26th Sept Finish Points
Adam Walker AG 25/28 5.17.31 96

 

East Leake Triathlon Sept 26th Finish Points
Stacy Robinson AG 35/39 1.28.54 95
Karen Garlick AG 50/59 1.28.10 92
Jane Farmer AG 50/59 1.27.42 92
Kerry Bonham AG 40/49 1.29.22 94
Ann Dale AG 50/59 1.41.12 75
Kelsie Johnson AG 20/29 1.29.55 89
Linda Whitelegg 1st AG 50/59 1.20.35 106
Kalpita Kholia AG 40/49 1.42.19 78
Gracie-Rose Walters 2nd AG 16 1.12.46 98
       
Alex Fern AG 20/29 1.24.58 75
Mike Walters AG 40/49 1.17.22 95
Adam Zavalis AG 40/49 1.17.54 94
Mark Frost AG 50/59 (Short Swim) 1.18.21 75
Steve Robinson AG 60/69 1.36.36 75
Rob Gell AG 50/59 1.50.57 75
Pete Winchester AG 50/59 1.18.21 101
David Lawrie 1st AG 50/59 1.07.57 119
Chris Minto 2nd AG 50/59 1.12.41 108
       

 

Mallory GoTri Duathlon October 6th Finish Points
David Lawrie 1st AG 55/59 23.11 130
Mike Walters 1st AG 45/49 26.13 105
Sadie Walker 2nd AG 27.36 103
Stacy Robinson 1st AG 35/39 29.58 105
Eadie-May Walters 1st AG TriStar 30.05 105

 

Southam Sprint Tri October 10th Finish Points
Stuart Hughes 10th AG 45/49 1.08.05 101

 

Erewash Sprint Tri October 10th Finish Points
Bruce Cornfoot 7th AG Vet 40/45 1.09.36 87

 

Mallorca Challenge 70.3 October 17th Finish Points
Linda Whitelegg 1st AG Vet 55 6.19.00 109
Chris Minto 28th AG Vet 50 5.58.30 90

 

Staughton Harold Sprint Duathlon October 17th Finish Points
David Lawrie 3rd AG 50 Vet 1.25.58 99

 

Click for Map
sitemap | cookie policy | privacy policy | accessibility statement